- Název taxonu
- Chamaecyparis pisifera
- Vědecký název taxonu
- Chamaecyparis pisifera
- Český název
- cypřišek hrachonosný
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Chamaecyparis
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Čínsko-japonská oblast
- Biogeografické regiony - poznámka
- domácí v horských a podhorských oblastech středního Japonska.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 20-25 m velký strom, s poněkud širší a řídce, někdy až chomáčovitě stavěnou kuželovitou korunou, s větvemi vodorovně rozloženými, případně jemně vystoupavými.
- Výhony
- na větvích jsou větvičky zpravidla vodorovně postavené, někdy mírně vystoupavé a zprohýbané. Zřetelně zploštělé větvičky jsou uspořádány v jedné rovině.
- Listy
- dominantní šupinovité jehlice jsou v křížmostojných párech postavené, střechovitým způsobem uspořádané (větvičku kryjí jako tašky na střeše). Jehlice jsou na lícové straně leskle tmavě zelené, na rubu mají nápadnou bělavou kresbu (skvrny). Středové šupiny mají zřetelnou žlázku a navzájem se dotýkají. Boční jsou zakončeny ostrou špičkou a od větvičky odstávají.
- Plody
- dřevnaté šištice dozrávají již v prvním roce a dosahují obvykle 5-6 mm v průměru. Složeny jsou z 8-10 plodních šupin, jejichž štítky jsou vrásčité a nesou jen nevýrazný hrot.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Chamaecyparis nootkatensis - strom s pravidelně zavětvenou, hustou, kuželovitou korunou a jemnými nápadně převisavými větvičkami. Jehlice jsou na obou stranách nasivělé a matně zelené, po rozemnutí páchnoucí. Šupiny tedy bez kresby na rubové straně. Ploché středové šupiny nemají vyniklé žlázky a vzájemně se dotýkají. Boční listy jsou zakončeny ostrou a od větvičky odkloněnou špičkou. Šištice dozrávají druhým rokem.
- Dlouhověkost
- středněvěký až dlouhověký.
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- jednoznačně preferuje polostinné lokality a odvrácené expozice (severní, východní), podobně jako Ch. nootkatensis. V dospělosti snese i přímé plné osvětlení, nikoliv úpal.
- Faktor tepla
- celkem mrazuvzdorný druh, který slabě omrzá jen ve velmi nepříznivých obdobích a zimách. Po mrazových poškozeních velmi dobře regeneruje. I s ohledem na požadavky vlhkostní, vhodný především do oblasti III-IV.
- Faktor vody
- náročný na množství srážek a vzdušnou vlhkost. Vhodný do stabilně vlhkých či čerstvě vlhkých lokalit. Nehodí se do stanovišť vysýchavých a do aridních poloh - v takových polohách se stává záhy nevzhledným (řídne a jehlice odumírají, přičemž zpravidla vytrvávají na větvičkách).
- Faktor půdy
- na půdu a její minerální složení je méně náročný. Nejlépe vyhovují těžší a hlinitější vododržné půdy.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI.-IV.
- Použití
- doplňkový druh, který se hodí především do vyšších a vlhčích poloh. Užíván především jako solitéra a do řidkých, rozvolněných skupin. Více než základní druh se pěstují četné kultivary. Mnohé zakrslé odrůdy jsou vhodné především do zahradního detailu.
- Choroby a škůdci
- v suchých lokalitách trpí ve zvýšené míře houbovými chorobami jehlic.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- obstojně toleruje znečištěné ovzduší, při vyšším zatížení sněhem má tendenci k rozklesávání v koruně.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Řízkování, Polovyzrálé řízky, Osní řízky, Bazální řízky, Roubování a Roubování - Za kůru
- Množení - poznámka
- původní druh obvykle výsevem, četné odrůdy prakticky výhradně řízkováním (zřídka roubováním).
- Odrůdy
- ´Boulevard´- stříbřitě modré jehlicovité listy, 5-6 m; ´Filifera´- široce kuželovitá, převisavě rostoucí forma s dlouhými nícími a řídce ojehličenými větvičkami, 6-10 m, ´Filifera Aurea´- totéž, jen zbarvení jehlic zlatožluté, 6-8 m; ´Gold Spangle´- kuželovitý vzrůst, odstávající níťovité větvičky zlatožluté barvy, 6 m; ´Nana´ - ploše kulovitý vzrůst, husté větvení, do 1 m; ´Plumosa´- kuželovitý vzrůstný typ, péřovitě kadeřavé zeleně zbarvené větvičky, šídlovitě zakončené šupiny, velmi mrazuvzdorná a rozšířená, 15-20 m; ´Plumosa Aurea´- totéž, jen šupiny žlutavě zabarvené, poněkud méně mrazuvzdorná, 10 m; ´Plumosa Compacta´- široce kuželovitý vzrůst, jehlice modrozeleně zbarvené, do 2 m; ´Squarrosa´- rozšířený a oblíbený kultivar, široce kuželovitý vzrůst, juvenilní jehlicovité jehlice, šedomodrý vzhled, 15 m; ´Squarrosa Dumosa´- totéž co kultivar ´Squarrosa´, ale zakrsle polokulovitý tvar, do 2 m´.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Hospodářská a zásobní zahrada / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí správní budovy / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí Zahrady miniatur / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Panoptikum / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - jih / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - sever / Botanická zahrada a arboretum Brno
- Park - Formální zahrada / Zámecký park v Lednici
- Park - Palmový skleník / Zámecký park v Lednici
- C 1: záhon vpravo od hlavního vchodu / ZF - C - Výsadby v okolí budovy C (vybrané kultivary rostou směrem do ulice Valtická, v okolí antukového hřiště a směrem k budově D.)
- D 1: záhon pod okny laboratoří / ZF - D - Výsadby v okolí budovy D (vybrané kultivary se nachází na svahu směrem k historickému bytovému domu a v prostoru za menzou.)
- P 1: pole - záhon nejblíže státní silnice... / ZF - P - Experimentální zahrada - pole (vybrané kultivary rostou v matečnici jehličnanů.)
- R: pozemky bývalého učiliště / ZF - R - Rozvojová plocha (vybrané kultivary rostou v pásu jehličnanů směrem ke kolejím.)